12.01.2012

Bresson afişleriFransız sinemacı Robert Bresson kimselere benzemeyen tarzıyla sinema tarihinde özgün köşelerden birini tutar kanımca. Aşağıda ( sayfanın devamına gitmeyi unutmayın ) çektiği tüm filmlerin afişlerini görüyorsunuz. Bazıları orijinal fransız afişleri, bazılarıysa Polonya, Almanya, Japonya gibi farklı ülkelerde yapılmış afişler.
Üstelik bunların bazıları gerçekten önemli isimler tarafından tasarlanmış. Örneğin en altta göreceğiniz L'Argent afişi Taxi Driver filminin de afişini ( ve David Bowie'nin Diamond Dogs albümünün kapağını ) yapan Belçikalı ressam Guy Peellaert'in imzasını taşıyor. Fransız grafik sanatçısı Raymond Savignac da afişlerin bazılarını yapan bir diğer önemli isim. Diyeceğim şudur, bu afişlerin hepsini beğenmeyebilirsiniz ( zevk sizin değil mi ) ama afişin bir zamanlar bir sanat gibi ele alındığını gösteren bu tasarımlar kesinlikle şimdiki zamanlardan daha güzel bir döneme aitler.

Aşağıdaki afişi Fransa'nın en önemli afiş sanatçılarından Paul Colin tasarlamış.Bir başka fransız illüstratör, Guy Gerard Noel aşağıdaki afişi yapan isim. Onun Hammer için tasarladığı kimi korku filmi afişleri de mevcut.


Pickpocket'in Polonya'daki gösterimi için tasarlanan afiş.


Bu da ünlü Alman tasarımcı Hans Hillman'ın eseri.


Gustave Nebel imzalı bir afiş.


Aynı filmin Japonya'daki afişi.


Ferracci muhtemelen Fransa'nın en tanınmış afiş tasarımcısı. Jules et Jim'den tutun da, Tati filmlerine kadar birçok afiş onun eseri.


Sanıyorum buradaki afişler arasında benim favorim bu. Polonyalı tasarımcı Jacek Neugebauer'in ellerine sağlık.


Mouchette'in İtalyan afişi.


Bu da aynı filmin Finlandiya'daki afişi.


Une Femme Douce'un Çek afişi.
Bir Jacek Neugebauer afişi daha.


Bu afiş de Raymond Savignac imzalı.


Bir Savignac daha.


Ve bir Savignac daha.


Belçikalı ressam Guy Peelaert imzalı bir afiş.


1 yorum:

  1. Merhaba,

    Jules et Jim filminin posteri Christian Broutin'e aittir, Ferraci'ye değil.

    SC

    YanıtlaSil