20.02.2012

Berlin'den kalanlar


Bir festivale gidemeyip de uzaktan olan bitenlere dair konuşmak/yazmak çok zor geliyor bana ama yine de kısaca bahsetmek gerek. Bu yıl 64. kez düzenlenen Berlin Film Festivali'nde Mike Leigh'nin başkanlığını üstlendiği jüri Altın Ayı ödülünü İtalyan sinemasının usta kardeş yönetmenleri Paolo ve Vittorio Taviani'nin Cesare Deve Morire ( Sezar Ölmeli ) adlı filmine verdi. Macar sinemacı Bence Fliegauf'un yönettiği Csak a Szel  ( Just The Wind ) adlı film Jüri Büyük Ödülü'nü alırken, en iyi yönetmene verilen Gümüş Ayı ödülü Barbara adlı filmiyle Alman sinemacı Christian Petzold'a verildi.


En İyi Kadın Oyuncu ödülünü Rebelle adlı filmle Kongo asıllı genç oyuncu Rachel Mwanza; En İyi Erkek Oyuncu ödülünü En Kongelig Affere ( A Royal Affair )adlı filmdeki oyunuyla Danimarkalı oyuncu Mikkel Boe Folsgaard aldı. En Kongelig Affere En İyi Senaryo ödülünü de alırken, Ursula Meir'in filmi L'Enfant d'En Haut Özel ödüle layık görüldü.


Festivalin farklı bölümlerinde gösterilen iki Türk filmi de ödülle döndü. Reis Çelik'in filmi Lala Gece festivalin Generation bölümünde Kristal Ayı alırken, Emin Alper'in Tepenin Ardı adlı filmi Forum bölümünde Caligari ödülünü aldı. Her iki sinemacıyı da kutlarım.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder